2ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος Ανακοινώσεις,Δράσεις - Διαγωνισμοί,Κοινωνικές Συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας

Συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας

Συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας post thumbnail image

Την Τετάρτη 20/9/2023, την ώρα της ενημέρωσης γονέων, στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης και της κοινωνικής προσφοράς, τα σχολεία μας θα γίνουν σημείο συλλογής ειδών πρώτης ανάγκης για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας.

Όσα πράγματα συγκεντρωθούν, θα δοθούν στον Δήμο και στα μαγαζιά της πόλης που συμμετέχουν σε αυτή την πολύ σπουδαία πρωτοβουλία, ώστε να μεταφερθούν στις πληγείσες περιοχές.

Ενδεικτικά είδη πρώτης ανάγκης

1. ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ (ενδεικτικά αναφέρουμε: Γάλα μακράς διάρκειας, Δημητριακά, Σνακ, Παξιμάδια, Φρυγανιές, Μπισκότα, Γλυκίσματα, Ψωμί τοστ και άλλα αρτοσκευάσματα, κονσέρβες και τυποποιημένα τρόφιμα, ζυμαρικά, όσπρια, ζάχαρη, χυμούς).
  2. ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ
  3. ΕΙΔΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ-ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ (ενδεικτικά αναφέρουμε: Χαρτικά, Απορρυπαντικά, Πάνες για βρέφη και για ενήλικες, Οδοντόκρεμες, Σαπούνια).
  4. ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ
  5. ΕΝΤΟΜΟΑΠΩΘΗΤΙΚΑ (για κουνούπια κτλ.)