2ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος Ανακοινώσεις,Εκδηλώσεις Παρουσίαση βιβλίου “Δάσκαλος σε δύο ρόδες”

Παρουσίαση βιβλίου “Δάσκαλος σε δύο ρόδες”

Παρουσίαση βιβλίου “Δάσκαλος σε δύο ρόδες” post thumbnail image

Την Πέμπτη 4-4-2024  οι μαθητές των Δ τάξεων των σχολείων μας (2ο & 6ο Δ.Σ.Αρτέμιδος)

υποδέχτηκαν την συγγραφέα  κα Μαρία Ανδρικοπούλου

και παρουσίασαν ένα θεατρικό δρώμενο βασισμένο στο βιβλίο της με τίτλο

“Δάσκαλος σε δύο ρόδες”

που περιγράφει τη ζωή του Υπερασπιστή Δικαιωμάτων Σαμπέρ Χοσεϊνί.

AD2360B1B2C80AB114267A9C8F536AE4

Πρόκειται για μια αφήγηση βασισμένη στην αληθινή ιστορία του δασκάλου  κ. Σαμπέρ Χοσεϊνί, Υπερασπιστή Δικαιωμάτων των παιδιών,  που μετέτρεψε το ποδήλατό του σε βιβλιοθήκη και αναζητούσε το δίκαιο μέσα από την παιδεία.

Ακολούθησε  συνέντευξη της συγγραφέως  Μαρίας Ανδρικοπούλου και ολοκληρώθηκε η διάχυση του etwinning έργου μας “Υπερασπιστές Δικαιωμάτων”  με ένα μήνυμα από τον ίδιο τον δάσκαλο για τον οποίο γράφτηκε το βιβλίο, το  Σαμπέρ Χοσεϊνί, προς τους μαθητές των δύο σχολείων!!!

Ευχαριστούμε τους συναδέλφους κα. Κατερίνα Λουκοπούλου ,  κα. Καλλιρρόη Τσολάκη, κα. Αριάδνη Σωτηριάδου,

την εικαστικό μας Άρτεμις Ορφανίδου , τον Δημήτρη Καλλέργη της Θεατρικής Αγωγής και

από το 6ο Δ.Σ. Αρτέμιδος την κα Άντζελα Φλώρου για αυτή την υπέροχη συνεργασία κι

ένα μεγαλύτερο μπράβο στα παιδιά μας που σήμερα έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.

Ευχαριστούμε για την παρουσία τους  στο θεατρικό δρώμενο την υπεύθυνη των πολιτιστικών προγραμμάτων  κα Ραϊσάκη και την υπεύθυνη των περιβαλλοντικών προγραμμάτων κα Μπιρμπίλη.

Τέλος ευχαριστούμε θερμά την συγγραφέα που μας τίμησε με την παρουσία της!! Ήταν μια βραδιά που θα μας μείνει αξέχαστη!!