Λαχανόκηπος στο σχολείο μας

Λαχανόκηπος στο σχολείο μας post thumbnail image

Στα πλαίσια της προσπάθειας του σχολείου μας να αναπτύξουμε δράσεις όπου τα παιδιά θα έρθουν πιο κοντά στη Φύση και της συμμετοχής του σχολείου μας στο πρόγραμμα “Έχω Ευθύνη κι εγώ…” αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε έναν σχολικό λαχανόκηπο.

Έτσι, οι μαθητές του σχολείου μας με τη βοήθεια των δασκάλων τους και της διευθύντριας του 2ου Δ.Σ. Αρτέμιδος κυρίας Τσολάκη Καλλιρρόης φύτεψαν με τα χεράκια τους κρεμμυδάκια & μαρουλάκια, μαϊντανούς, άνηθα και μυρωδικά.

Με τη βοήθεια της φύσης και με τη δική μας φροντίδα ελπίζουμε όλα τα φυτά μας να αναπτυχθούν.

Πιστεύουμε πως η πρακτική θα διευκολύνει τα παιδιά να αντιληφθούν τους διαφορετικούς τρόπους φυτέματος, την περιποίηση και τη φροντίδα που χρειάζεται ένας λαχανόκηπος. Επιπλέον, μέσω της ενασχόλησής τους με την κηπουρική στο σχολείο, έρχονται σε άμεση επαφή με την φύση και αναπτύσσουν βιωματικά τη σχέση τους μαζί της μαθαίνοντας πώς ο άνθρωπος εκμεταλλεύεται τα φυτά για να τρέφεται.

Πιστεύουμε πως ο σχολικός λαχανόκηπος αποτελεί εφόδιο για τα σημερινά παιδιά, καθιστώντας τα πιο υπεύθυνους και ενεργούς πολίτες.