2ο Δημοτικό Σχολείο Αρτέμιδος Δράσεις - Διαγωνισμοί,Πολιτιστικές “Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων”

“Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων”

“Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων” post thumbnail image

Με αφορμή την Ολυμπιακή εβδομάδα στα σχολεία μας το 2ο & 6ο ΔΣΑρτέμιδος ζήσαμε μια από τις πιο όμορφες στιγμές των σχολείων μας!!!

Οργανώσαμε την Τετάρτη 24-4-2024 στον προαύλιο χώρο μια δράση για την Τελετή των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι μαθητές επελεξαν συνθήματα για τα ολυμπιακά ιδεώδη,

Κάθε τμήμα αντιπροσώπευε μία χώρα και έκανε την είσοδό της στο “στάδιο”

κρατώντας σημαιάκια και λέγοντας το ολυμπιακό ιδεώδες που είχε επιλέξει για σύνθημα.

παρέλασαν κι έδωσαν τον όρκο των αθλητών.

“Στο όνομα όλων των αγωνιζομένων,

υπόσχομαι ότι θα λάβουμε μέρος σε αυτούς

τους Ολυμπιακούς Αγώνες, σεβόμενοι και

ακολουθώντας τους κανόνες οι οποίοι τους

διέπουν, με τη δέσμευση να αθλούμαστε χωρίς

απαγορευμένες μεθόδους μέσα στο

αληθινό πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, για τη

δόξα του αθλητισμού και την τιμή των ομάδων μας”

Στη συνέχεια χημάτισαν τους Ολυμπιακούς Κύκλους

εικόνα Viber 2024 04 24 18 05 15 538

και γύρω τους πήραν θέση οι μαθητές και οι μαθήτριες των Στ’ τάξεων για τη λαμπαδηδρομία,

οι οποίοι μετέφεραν το ολυμπιακό φως με τη “δάδα” από το Τόκιο (2021) στην Αθήνα και μετά στο Παρίσι (2024). .

Η “Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων” στο προαύλιο του σχολείου μας έληξε με το σύνθημα των Αγώνων:

citius – altius – fortius,

δηλαδή

πιο γρήγορα – πιο ψηλά – πιο δυνατά!!!

Ο βασικός σκοπός της δράσης  είναι να αντιληφθούν οι μαθητές μας ότι η ζωή μας είναι συνυφασμένη με το παρελθόν και

πρέπει να προστατεύσουμε και να διατηρήσουμε την πολιτιστική μας κληρονομιά ,

η οποία ως θεματοφύλακας των κοινών αξιών, συμβάλλει στην επικοινωνία των λαών,

ιδίως εκείνων με κοινά πολιτιστικά στοιχεία, η οποία είναι ζωτικής σημασίας για τη διατήρηση  της ειρήνης

αλλά και την ανάπτυξη φιλικών ανθρώπινων σχέσεων.

Οι δράσεις μας φυσικά συνεχίζονται με συμμετοχές στις διαδικτυακες συναντήσεις και το stickerbook της ΕΘΝ.Ο.Α.

Το πρόγραμμα Ολυμπιακής Παιδείας της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας,  γίνεται σε συνεργασία με το ΥΠΑΙΘΑ.